צפוי מהפך משמעותי בשוק המשכנתאות

בעקבות ההודעה הדרמטית של בנק ישראל וההקלה הצפויה לציבור לוקחי המשכנתאות, קיימת הצפה של פניות ליועצי משכנתאות. רוב הציבור נעזר ביועצים, על מנת לחשב מחדש את העלויות וההחזרים בהתאם להקלה החדשה. החישובים נערכים באמצעות מחשבון משכנתאות וסימולציות שונות, שנותנות הערכה למחירים, תוך השוואה בין המצב הקיים למצב החדש. 

צפויים שינויים בשוק המשכנתאות

מה קרה עם ריבית הפריים?

בנק ישראל יצא בהודעה דרמטית בה הוא מעדכן כי הוא מסיר את ההגבלה על שילוב ריבית הפריים. עד להסרת ההגבלה, הגביל בנק ישראל את הרכב המשכנתאות כך שריבית הפריים לא יכלה להילקח על יותר משליש מגובה ההלוואה. כעת, משתכנס ההקלה לתוקף, תוכלו לשלב את מסלול ריבית הפריים ללא הגבלה (עד שני שליש מגובה המשכנתא).

לא פלא שהביקוש לייעוץ משכנתאות עלה משמעותית. אנשים רבים כבר "בונים" על ההחלטה החדשה הצפויה להיכנס לתוקף בשבועיים הקרובים. לכן, רבים שוקלים למחזר את המשכנתא הקיימת שלהם במשכנתא חדשה, תוך הגדלת מסלול ריבית הפריים. כמו כן, אנשים רבים מחוסרי דירה, קופצים על הזדמנות ושוקלים מחדש אפשרות של רכישת דירה. הרי בעקבות הסרת המגבלה, צפויה הוזלה משמעותית בעלות המשכנתאות. הם חיכו להזדמנות בה יוכלו לרכוש דירה בהחזרים החודשיים המתאימים ליכולותיהם. 

מומחים מסיקים כי צפויים עליות במיחזורי משכנתאות, בלקיחת משכנתאות חדשות וכמובן, בביקוש לרכישת דירות. כמו שאתם מבינים, כשיש ביקוש גדול, מתרחשת גם עליית מחירים… מחירי הדירות צפויים לעלות.

מה הייתה מטרת מגבלת הפריים?

כרגע, ניתן לקחת עד שליש מהמשכנתא בריבית פריים. מגבלה זו צפויה להתעדכן והיא תיכנס לתוקף תוך שבועיים (אחרי שהמגבלה תוסר, תוכלו לשלב את ריבית הפריים עד לגובה שני שליש מסכום המשכנתא). מטרת המגבלה הייתה לגרום להוזלה במחירי המשכנתאות ובכך למנף את תחום הנדל"ן ואת הביקוש לרכישת דירות. בשנות התשעים וכך גם בעשור הקודם, הייתה ריבית הפריים גמישה מאוד וידעה עליות רבות. החשש היה שתהיה עלייה חדה בגובה ריבית הפריים וכך ההחזרים החודשיים יעלו משמעותית והריבת תקשה על הלווים, במיוחד על הזוגות הצעירים. קשה  לעמוד בהחזרים גבוהים שלא צפו אותם מראש.

מה הביא את בנק ישראל לשנות את המגבלות?

הצרכים של המשק והלווים, השתנו לבלתי היכר. מה גם שמשבר הקורונה נכנס לחיינו ומסכן את המשק כולו באופן משמעותי. כמו בתחומים רבים, גם בנושא המשכנתאות הוביל משבר הקורונה את המובילים במשק לקבל החלטות חדשות בנוגע למצב החדש. בעקבות המצב, גם הריביות נמוכות והן לא צפויות לעלות בקרוב.

הסרת המגבלה אכן תוביל להקלה משמעותית ללווים חדשים ובעלי משכנתאות קיימות. אך יהיו לכך גם השלכות משמעותיות. האפשרות החדשה תעלה משמעותית את היקף הביקוש לדירות ואת היקף לקיחת המשכנתאות. זו הסיבה שצופים עלייה משמעותית בהיקף מחירי הנדל"ן. 

מצב כזה, כבר כבר קיים במדינות אחרות, בהם נצפתה עליה משמעותית במדד מחירי הדירות. באנגליה קיימת עלייה של 7.5% במדד של השנה האחרונה. למרות ההשלכות המשמעותיות, לא היה מנוס, אלא לפעול בצורה הזו. ההקלה היוותה את הפתרון היחיד לעצור את שרשרת הקפאת המשכנתאות. אתם הרי יודעים, הקפאת משכנתא אושרה ללווים, על ידי בנק ישראל, כמצב חירום בעקבות משבר הקורונה.

לסיכום:

אם אתם רוצים ליהנות מהסרת מגבלת הפריים, פנו עוד היום ליועץ משכנתאות מקצועי שיבדוק עבורכם את כדאיות מיחזור המשכנתא שלכם. אל תחכו עד שהתיקון יכנס לתוקף, תהליך מיחזור / לקיחת משכנתא  הוא תהליך שאורך זמן ולכן כדאי להתחיל. הישארו ערניים ובדקו מתי העדכון נכנס לתוקף. הסימולציות מראות על הטבה משמעותית, אך הן עדיין בגדר השערות והערכות בלבד.

השאירו פרטים ונחזור אלכם
פרטיך ישמשו לצורך קבלת הצעת מחיר, בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות של האתר

חולמים לקנות דירה חדשה מקבלן? מרתיעה אתכם עליית מדד תשומות הבניה?

למה בחורף מוציאים יותר כסף?

מדד המחירים לצרכן מטפס ומטפס ומחירי הדירות יחד איתו

מה קודם למה, חיסכון או החזר הלוואה?

מרוויחים כסף ולא רואים את הרווח? איך מתגברים על החורים באצבעות?

מתכוננים לרכוש מוצרי חשמל? רכשו לפני עלייה נוספת במדד המחירים לצרכן!